Питай петима икономисти и ще получиш пет различни отговора. Или шест,

...
Питай петима икономисти и ще получиш пет различни отговора. Или шест,
Коментари Харесай

Сложно бюджетно уравнение пред служебния финансов министър

" Питай петима икономисти и ще получиш пет разнообразни отговора. Или шест, в случай че един от тях е приключил в Харвард ". Този откъс от американския икономист Едгар Фидлер прелестно показва обстановката с държавните финанси сега. Все отново на 12 май за финансов министър в служебното държавно управление на Стефан Янев бе назначен Асен Василев, който сяда на стола на Кирил Ананиев в идващите два-три месеца.

Първо, следва да отбележим, че Асен Василев е с меко казано, блестяща биография. Той е завършил стопанска система в Харвард и е специализирал бизнес администрация и право в Harvard Business School и Harvard Law School.

Съосновател е и президент на Everbread – една от петте компании в света за ценообразуване на самолетни билети. Everbread е отчасти финансирана от Националния Фонд за Научни разработки на Сингапур и от първия вложител в Skype.

Съосновател и шеф е на Центъра за стопански тактики и конкурентоспособност. Преподавател е в програмата за стопански напредък и развиване, афилиирана със Софийския университет “Св. Климент Охридски ” и с Центъра за тактики и кoнкуретоспособност в Harvard Business School.

От 1999 година до 2004 година Асен Василев работи като съветник в Monitor Group в Съединени американски щати, Канада, Европа и Южна Африка. Ръководи планове за маркетинг и стратегическо развиване на огромни интернационалните компании в телекомуникационната промишленост, енергетиката, минното дело, застрахователната промишленост и в редица огромни производители на потребителски артикули.

Министър е на стопанската система, енергетиката и туризма в състава на служебното държавно управление на Марин Райков.

Но въпросът, който не може да получи еднопосочен отговор, в този момент е: 

в какво положение Асен Василев заварва държавния бюджет?

Безпристрастният прочит на данните демонстрира, че държавният бюджет се задъхва. Въпреки че към края на април хазната регистрира напълно нежен остатък в размер на 115 млн. лева, упованията са още в края на май още веднъж да се оформи дупка. И както " Банкеръ " нееднократно е писал, рисковете идват от раздутата разходна част. Такива са и харчовете за бонуси на пенсионерите - от 50 лева месечно, както и 30-процентното нарастването на заплатите в администрацията, които надали и идващото държавно управление ще посмее да анулира, с цел да не натрупа " черни точки "  пред електората.

По-същественото е, че служебният министър Асен Василев няма и такива пълномощия. ГЕРБ изкусно заложи капан или по-скоро върза ръцете на служебния кабинет, отказвайки да актуализира държавния бюджет, до момента в който към момента имаше работещ парламент. Така на харвардския ученик е отредена второстепенна роля. На първо време се чака посредством преразпределяне на средства от бюджета той да обезпечи финансово провеждането на идните предварителни избори. Може да разпише и обособени разходи с постановления на Министерския съвет, само че още веднъж за сметка на бюджетите на обособени министерства или организации. 

В останалото време обаче от Асен Василев по-скоро ще се очаква 

да изготви професионален прочит финансовото положение на страната.

И в най-хубавия случай отчетът му да стане обществено притежание, тъй като както краткосрочните, по този начин и дълготрайни вероятности пред фискалната стратегия основават чувство за тревога.

Тези вероятности бяха детайлно разказани в Конвергентната стратегия на България за интервала 2021-2023 година, която от няколко дни е налична на уеб страницата на Министерството на финансите и на 5 май бе изпратена до Европейската комисия. От нея може да се направи заключението, че до заветната актуализация на бюджета следващите държавни управления - служебното и вероятно постоянно определено, ще би трябвало да работят с планувания от ГЕРБ недостиг в размер на 4.9 милиарда лева в края на годината. Както и с поизтънял Фискален запас, който към края на април е в размер на 8.5 милиарда лева, само че 3.3 милиарда лева от тях са неприкосновени, защото са част от Сребърния фонд. 

Другият сериозен въпрос, чийто отговор може да бъде потърсен от служебния министър Асен Василев, е за ръководството на държавния дълг. 

В пълномощията на Василев е да емитира нов дълг в размер на 3.7 милиарда лева

от вътрешните пазари, с които да покрие част от недостига. При положителни условия на аукционите за продажба на държавни скъпи бумаги този ход наподобява логически. Но от политическа позиция е повече от опасен.

Както нееднократно е ставало дума, обществото ни не гледа с положително око на поемането на нов държавен дълг. И поради, че служебното държавно управление е визитката на президента Радев преди президентските избори през есента, той надали ще е податлив да поеме този риск, а и да не се залъгваме - неговите съперници надали ще пропуснат опцията да го жигосат, че държавното управление е натоварило с нов дълг идните генерации. 

В по-дългосрочен проект ръководството на дълга също е завладяващо. Във към този момент упомената Конвергентна програма да вземем за пример е записано, че се планува вдишване на нов дълг в размер на близо 20 милиарда лева през идващите три години. Планът е да се търси дългoвo финaнcиpaнe пoд фopмaтa нa ДЦK в paмĸитe нa 6.2 – 6.7 млpд. лева гoдишнo, пpи paзмep нa пaдeжиpaния дълг в oбpaщeниe oт 3 – 3.5 млpд. лева гoдишнo. Аргументът на Министерството на финансите е, че пpeдвидeнитe пo-гoлeми oбeми нoв дълг (спрямо пoгaшeниятa) цeлят aĸyмyлиpaнe нa cpeдcтвa във фиcĸaлния peзepв и ocигypявaнe нa пapи зa изплaщaнe нa пaдeжиpaщитe eвpooблигaции.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР